? Emre Fıstık - Fıstık Hakkında


Javascript DHTML Tree Menu Powered by dhtml-menu-builder.com

Fıstık Hakkında

Bilim adamları, 1.5 yıl araştırdı, Antep fıstığının insan sağlığına birçok faydasının olduğunu ortaya çıkardı. 1.5 yıl süren çalışmanın sonuçlarını Gaziantep Ticaret Odası Meclis Başkanı ve Antep Fıstığı Tanıtım Derneği Başkanı Zeki Yağcı açıkladı.


Antep fıstığının kan şekerini yüzde 10 düşürdü.
Diyabete karşı koruyucu olabileceği ortaya çıktı.
Kalbe iyi geldiği sonucuna ulaşıldı.
Kilo aldırmadığı belirlendi.Antep fıstığının kan şekerini yüzde 10 düşürdü.

Bilimsel olarak fıstığın faydalarını ortaya koyduk. Çalışma sonucunda, kan şekerini yüzde 10 oranında düşürdüğünü, diyabete karşı koruyucu bir etkisinin olduğu tespit edildi. Kadın ve çocuklar üzerinde önemli bir problem olan Anemi'nin (kansızlık) önlenmesinde çok güzel bir seçim olacağı görüldü


Diyabete karşı koruyucu olabileceği ortaya çıktı.

Araştırmanın sonuçları hakkında bilgi veren uzmanlar,, araştırma kapsamında ilk kez Antep fıstığının kan glukozunu düşürücü etkisinin incelendiğini ifade ederek, “Antep fıstığının kan şekerini yüzde 10 oranında düşürdüğü ve diyabete karşı koruyucu etkisi olduğu tespit edildi” dedi. Antep fıstığının demir içeriği yüksek bir gıda olduğuna işaret eden Yağcı, ülkemizde kadınlar ve çocuklarda önemli bir problem olan anemiyi (kansızlık) önlediğinin tespit edildiğini, osteoporozun korunmasında, zengin B vitamini ve kalsiyum içeriği ile sağlıklı beslenmenin bir parçası olduğunu belirtti.


Kalbe iyi geldiği sonucuna ulaşıldı.

Çalışmalarda, Antep fıstığının damar yapısını düzenlediğini ve damar tıkanıklığını engelleyebileceğinin tespit edildiğini vurgulayan uzmanlar, "Damarda yüzde 33 genişleme yapabileceği sonucunu bulduk. Bu parametre daha önce diğer kuruyemişlerle yapılan çalışmalara göre çok daha yüksek ve anlamlıdır. Antep fıstığı yüksek oranda doymamış yağ içermektedir. Bu özelliği nedeniyle kötü kolesterol olarak bilinen LDL'yi yüzde 12 oranında düşürdü. Antep fıstığının daha önce hiçbir çalışmada düşüşü gözlenmeyen trigliserid değerlerini düşürdüğünü bulduk." açıklamasını yaptılar.


Kilo aldırmadığı belirlendi.

Fıstığın, sağlıklı beslenmenin bir parçası olarak tüketilebileceğini aktaran uzmanlar, bilinenin aksine Antep fıstığının kilo yapmadığını kaydetti.

100 gramında 560 kalori bulunan, üstün lezzet ve aroması ile çocukların zeka gelişiminde çok önemli katkıları olan Antep fıstığının sağlıklı beslenmede tüketilebileceğii belirtiliyor.

Uzmanlar, "Biz buna sıkıştırılmış enerji yiyeceği diyoruz. Bundan sonra Antep fıstığının farklı özelliklerini ortaya çıkarmak istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Kaynak : Antep Fıstığı Tanıtım Derneği

I I I I I I Emre Fıstık - 2011 Tasarım : RehaWEB